Katar'da Osmanlı'dan Günümüze Katar ile Siyasi, Sosyal ve Kültürel İlişkiler Paneli Düzenlendi

09/12/2018

Katar'daki 29'uncu Uluslararası Doha Kitap Fuarı çerçevesinde "Osmanlı’dan Günümüze Katar-Türkiye Siyasî, Sosyal ve Kültürel İlişkiler Paneli" düzenlendi.

Panele konuşmacı olarak Türkiye'nin Doha Büyükelçisi Fikret Özer ile birlikte tarih ve kültür araştırmacısı Dummar Bingöl ve Doha Yunus Emre Kültür Merkezi Müdürü Dr. Selçuk Kürşat Koca katıldı.

Büyükelçi Özer, panelde yaptığı konuşmada, Türkiye ile Katar arasında tarihi dostluk ve kardeşlik bağları ile köklü ve sağlam siyasi ilişkilerin bulunduğunu ifade etti. Katar ve Türkiye arasında çok güzel ilişkiler bulunduğunu aktaran Özer, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın iktidara geldikten sonra Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ile kurduğu dostlukla iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da geliştiğini belirtti.

Tarih ve kültür araştırmacısı Bingöl de Katar devletinin kurucusu kabul edilen Şeyh Casim bin Muhammed Al Sani'nin döneminde Katar'ın bölgesine göre en parlak dönemini yaşadığını, Şeyh Casim’in yaptığı reform ve yeniliklerle Katar'ın bölgede ilmî, fıkhî, siyasî ve ekonomik olarak ileri bir düzeyde olduğunun gözlendiğini belirtti.

Osmanlı arşiv belgelerinde, Katar halkının refah düzeyinin inci avcılığı, Hindistan ve Doğu Afrika’yla yapılan ticaret sayesinde zenginleştiğinin görüldüğünü ifade eden Bingöl, bu durumun Katar’ı dış tehditlerin hedefi haline getirdiğine ve sürekli çevresindeki kabilelerle mücadele etmek zorunda kaldığına işaret etti.

Doha Yunus Emre Kültür Merkezi Müdürü Dr. Selçuk Kürşad Koca da iki dost ve kardeş ülke Katar ve Türkiye’nin, tarihten günümüze birçok alanda ilişki içerisinde olduğunu dile getirdi.

Kültürel iletişim ve etkileşimin, kendini en fazla mimari alanda, askerî ve dinî yapıların inşasında gösterdiğini ifade eden Koca, Osmanlının bu dönemde Doha ve Zubara’da kaleler inşa ettirdiğini aktardı.

Bölgenin ilk kubbeli camisini Osmanlıların inşa ettiğini ve bunun da günümüzde Suk Vakıf bölgesindeki Ebulkubeb Camisi (Kubbeli Cami) olduğunu dile getiren Koca, şu an Katar’ın en büyük Camisi olarak bilinen Muhammed bin Abdulvahab camisinin de Osmanlı döneminden kalma Ebulkubeb Camisinin büyütülmüş hali olduğunu kaydetti.

İki ülke arasında eğitim, bilim ve sanat alanında Osmanlı’dan günümüze ilişkilerin artarak devam ettiğini aktaran Koca, Türk edebiyatından çok sayıda eserin Arapça’ya çevrildiğini, Türk öğrencilerin Arapça, Katarlı öğrencilerin de Türkçe öğrenmek için yoğun bir çaba içinde olduğunu, Türk dizilerinin bölgedeki şöhretinin de bu ilişkileri olumlu yönde etkilediğini söyledi. Yunus Emre Enstitüsünün Katar'daki faaliyetlerine de değinen Koca, Osmanlı'dan beri süre gelen ilişkilerin daha da sıkı bir şekilde devam etmesini sağlamaya çalıştıklarını belirtti.